• Specializovaný servis spotřební elektroniky a domácích elektrospotřebičů Grundig, Yamaha, Hitachi, Telefunken, ECG a GSS
  • Servisní zastoupení a celostátní servisní síť Grundig, Yamaha, Hitachi, Telefunken a ECG
  • Servis a prodej skupinových přijímačů GSS Grundig Systems
  • Opravy profesionální zvukové a studiové techniky, hudebních aparatur a elektronických hudebních nástrojů
  • Technická školení pracovníků servisních a prodejních organizací
  • Prodej výrobků spotřební elektroniky, domácích elektrospotřebičů, originálních dálkových ovladačů, náhradních dílů a příslušenství
  • Funkční a provozní testy výrobků před jejich uvedením na trh, lokalizace firmware
  • Překlady návodů k obsluze, textů OSD, servisní dokumentace a technických informací
  • Analýzy závad, hromadné úpravy a upgrade firmware pro výrobce a importéry

FAQ: Audio a HiFi

U AV receiveru Yamaha mi přestal fungovat dálkový ovladač. Po stisknutí libovolného tlačítka se na displeji objeví pouze nápis RemID Mismatch. Nemáte nějakou radu?

Aby bylo možné nezávisle ovládat dva zesilovače nebo receivery Yamaha, lze v jejich rozšířeném nastavení zvolit režim dálkového ovládání REMOTE ID1 nebo ID2. Na stejný režim pak musí být přepnutý dálkový ovladač. Pokud mají přístroj a ovladač různá ID, zobrazí se na displeji RemID Mismatch. Popis, jak se volba režimu REMOTE ID1/ID2 provádí, najdete v návodu k obsluze příslušného výrobku. Při výměně nebo vybití baterií v dálkovém ovladači se jeho nastavení vrací na ID1.

Zakoupil jsem zesilovač Yamaha A-S2000. Po rozbalení a prvním zapojení jsem zjistil, že při otáčení ovládacích knoflíků pro regulaci hloubek a výšek okolo středové polohy dochází k výpadkům zvuku. S ostatními vlastnostmi zesilovače jsem nadmíru spokojený, pouze tato nepříjemnost mi kazí radost. Nechce se mi věřit, že by již od výroby mohly vysazovat potenciometry. Mám to reklamovat u výrobce, u prodejce nebo v servisu? Děkuji za odpoděď.

Buďte klidný, nejedná se o žádnou závadu. Ve středových polohách regulátorů se automaticky aktivuje funkce Pure Direct, přemosťující tónové korekce. Zvukový signál pak neprochází korekčními obvody, ale přímo, stejně, jako byste stiskl tlačítko Pure Direct. Přepnutí se provádí pomocí miniaturních relé, takže ke krátkému výpadku zvuku musí z principu dojít. Stejné řešení funkce Pure Direct používá Yamaha již řadu let u zesilovačů a síťových přijímačů vyšší třídy.

U receiveru Yamaha mi přestala hrát internetová rádia. Na displeji se objevují různá hlášení jako „ACCESS ERROR”, „LOADING, PLEASE WAIT”, „See yradio.vtuner.com for more info about vTuner's full access.” a z reproduktorů se ozývá „To be able to receive full access to vTuner's service, we (vTuner) would like to ask you for a small contribution of $3 a year. All contributions will be used solely to support the vTuner service.”, čemuž nerozumím. Přestože mám připojení k internetu v pořádku, problém přetrvává. Nevíte, co by mohlo být příčinou?

Problém je způsoben tím, že Yamaha změnila v roce 2019 poskytovatele internetových rádií z platformy vTuner na službu airable.radio. Podrobnosti naleznete na stránkách společnosti Yamaha. V březnu 2019 vyšla aktualizace firmwaru, která tuto změnu podporuje – novější přístroje Yamaha nyní přijímají internetová rádia přes airable.radio. Aktualizaci nabízejí receivery automaticky nebo je možné ji provést přes USB. Nový firmware je ke stažení na stránkách výrobce. Po upgrade je členění a výběr stanic podobný jako u předchozího poskytovatele, oblíbené programy (My Favorites) je však třeba uložit znovu. Vyhledávání a ukládání předvoleb lze provádět na receiveru nebo komfortněji přes aplikaci MusicCast. Nově přibyla položka History, ve které se ukládají dříve přijímané stanice.
Zmíněná aktualizace firmwaru se týká přijímačů vyráběných přibližně v letech 2015 - 2017, novější přístroje již internetová rádia přijímají přes airable.radio. U starších modelů z doby před rokem 2015 bohužel přechod na nového poskytovatele není možný. Zůstávají připojeny k serveru vTuner a ten se rozhodl tuto službu zpoplatnit. U starších modelů je tedy nutné pro přístup k internetovým rádiím uhradit poplatek. Tento obchodní model Yamaha nepodporuje a proto se od něj distancovala.
Starší výrobky Yamaha, které nelze aktualizovat na nového poskytovatele airable.radio:
CD-N301, CD-N500, CRX-N560, CX-A5000, HTR-4065, HTR-4066, HTR-4067, HTR-5066, HTR-5067, HTR-6064, HTR-6065, HTR-6067, HTR-7065, HTR-8063, HTR-9063, MCX-A300, MCX-P200, MCX-RC100, MCR-755, MCR-750, NP-S2000, R-N301, R-N500, RX-A1000, RX-A1010, RX-A1020, RX-A1030, RX-A1040, RX-A2000, RX-A2010, RX-A2020, RX-A2030, RX-A2040, RX-A3000, RX-A3010, RX-A3020, RX-A3030, RX-A3040, RX-A710, RX-A720, RX-A730, RX-A740, RX-A810, RX-A820, RX-A830, RX-A840, RX-S600, RX-S600D, RX-V1067, RX-V1071, RX-V1073, RX-V1075, RX-V1077, RX-V2065, RX-V2067, RX-V2071, RX-V2073, RX-V2075, RX-V2077, RX-V3067, RX-V3071, RX-V3073, RX-V3075, RX-V3077, RX-V3900, RX-V473, RX-V475, RX-V477, RX-V500D, RX-V573, RX-V575, RX-V577, RX-V671, RX-V673, RX-V675, RX-V677, RX-V771, RX-V773, RX-V775, RX-V777, RX-V867, RX-V871, RX-Z7, TSR-6750, YMC-700.
U těchto výrobků se prosím s dalšími dotazy ohledně příjmu internetového rádia obracejte výhradně na společnost vTuner.

Zakoupil jsem soundbar Yamaha YAS-209, bohužel se mi u něj nedaří aktivovat funkci Alexa. V aplikaci Soundbar Controller chybí položka Alexa a v aplikaci Alexa se můj soundbar rovněž nezobrazuje. Jedná se o nějakou závadu či chybu v obsluze nebo konfiguraci?

Technologie Alexa bohužel nebyla dosud plně lokalizována pro české prostředí. Pro její správnou funkci je nutné přepnout operační systém chytrého telefonu (Android, iOS) na jazyk, který Alexa podporuje, napříkad na angličtinu.

K televizoru mám HDMI kabelem připojený AV reciever. Oba přístroje podporují funkci HDMI ARC. Po každém zapnutí nebo vypnutí televizoru se ale AV receiver přepne do nějakého režimu, který buď nepustí obraz do televize nebo nejde zvuk do reproduktorů a to ani z FM tuneru. Někdy zvuk nepravidelně vysazuje, občas se stává, ze aby šel zvuk, musím TV přepnout na jinou předvolbu a pak uz to jde. Vyměnil jsem HDMI kabel za velmi kvalitní, zkoušel jsem veškerá možná nastavení, aktualizoval firmware na poslední dostupnou verzi, ale závadu se mi nepodařilo odstranit. Nevíte, kde by mohl být problém?

Uvedené chování souvisí s funkcí HDMI CEC (Consummer Electronic Control), která ve spojení s funkcí HDMI ARC (Audio Return Channel) umožňuje zpětný přenos zvuku po rozhraní HDMI. Funkce HDMI CEC byla navržena pro společné ovládání přístrojů přes HDMI, ale různí výrobci ji nejen různě nazývají (LG - SimpLink, Panasonic - Viera Link, Samsung - Anynet+, Sony - Bravia Sync, Grundig - Digilink), ale mají i různý pohled na logiku ovládání. V praxi se někdy stává celý systém nekontrolovatelným a uživatelé se mylně domnívají, že příčina je v receiveru, který ale pouze vykonává povely z okolních přístrojů. Problém s nepředvídatelným chováním nebo výpadky zvuku u výrobků propojených přes HDMI se živě diskutuje na mnoha internetových fórech. Že z důvodu nekompatibility nelze plnou funkčnost HDMI CEC a ARC vždy zaručit, se připouští i v návodech k obsluze. Na základě našich zkušeností doporučujeme v takových případech funkci HDMI CEC v menu receiveru zcela vypnout a místo přes ARC přivést zvuk z televizoru optickým nebo koaxiálním kabelem z jeho digitálního výstupu SPDIF, který poskytuje stejně kvalitní signál, jako HDMI ARC. Snížení komfortu obsluhy bude vyváženo spolehlivou a předvídatelnou funkcí celé sestavy a úsporou času zbytečně ztraceného hledáním řešení, které v některých případech bohužel neexistuje.

V návodu k AV receiveru Yamaha je uvedeno, že k němu lze připojit reproduktory s impedancí 6 Ω a více. Já mám ale 4ohmové reproboxy. Mohu je připojit, aniž bych tím nějak poškodil zesilovač?

K vícekanálovým zesilovačům a AV receiverům Yamaha se jmenovitou zatěžovací impedancí 6 Ω lze připojit dva 4ohmové boxy jako hlavní (přední), ostatní reproduktory ale musejí mít impedanci vyšší (6 Ω nebo více). U modelů, které jsou vybaveny přepínačem výstupní impedance 6/8 Ω, ponechejte tovární nastavení 8 Ω, pokud mají všechny reproduktory impedanci 8 Ω nebo vyšší. Ve všech ostatních případech je třeba přepnout na 6 Ω (postup je uveden v návodu k obsluze).

Po připojení MP3/WMA přehrávače k USB portu počítače s Windows XP se sice správně detekuje nové externí paměťové zařízení, ale v nabídce „Tento počítač“ se žádné takové zařízení neobjeví. Jedná se o chybu v nastavení nebo musím nainstalovat nějaký ovladač?

Operační systém Windows XP obvykle nepotřebuje pro komunikaci přes USB rozhraní žádné nové ovladače. Uvedený problém má jinou příčinu, která souvisí s připojením dalších síťových jednotek (disků). Jestliže je totiž první volné písmeno po lokálních paměťových zařízeních (FDD, HDD a CD-ROM) obsazeno právě nějakou z těchto síťových jednotek (typicky E nebo F), systém nepovažuje toto písmeno jednotky za již obsazené a přidělí jej i nově připojenému zařízení USB. Výsledkem tohoto konfliktu je, že sítový disk sice nadále pracuje správně, ale zařízení USB není dostupné. Tuto chybu operačního systému můžete snadno obejít trvalým přiřazením jiného písmene jednotce USB:
1. Dočasně odpojte všechny síťové disky.
2. Připojte přehrávač k USB rozhraní. Po chvíli by se již měl objevit jako další disk v nabídce „Tento počítač“.
3. V nabídce Nastavení -> Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Správa počítače zvolte položku Správa disků.
4. Najděte disk přehrávače (bude označen jako Vyměnitelné médium) a pravým tlačítkem myši zvolte Změnit písmeno jednotky a cestu.
5. Změňte písmeno této jednotky na jiné, které nepoužíváte (doporučujeme například B), a potvrďte tlačítkem OK.
6. Obnovte připojení síťových disků na původních pozicích.

Můj MP3/WMA přehrávač se po připojení k USB portu počítače přihlásí jako MTP Media Player a v nabídce „Tento počítač“ se objeví ikona přehrávače s označením GRUNDIG. Rád bych, aby se mi přehrávač hlásil jako externí disk (Mass Storage Device). Mohu to nějak změnit?

Pro přenos souborů mezi přehrávačem a PC doporučujeme používat protokol MSC (Mass Storage Controller). Pokud přehrávač zjistí, že je na vašem počítači nainstalován Windows Media Player 10 nebo vyšší, přednostně zvolí protokol MTP (Media Transfer Protocol). Přepnutí mezi režimy MTP a MSC se provádí stisknutím tlačítka MODE na přehrávači na dobu přibližně 4 vteřin (přehrávač musí být připojen k PC). Aktuální režim komunikace s PC se zobrazuje na displeji přehrávače (nápis MTP svítí či nikoli).

Nevíte, co by mohlo být příčinou, že můj radiobudík neukazuje správný čas? Mám zapnutou synchronizaci z RDS („CT ON“), aby se čas automaticky nastavil při zapnutí rádia. Pokaždé, když aktualizace skončí, je čas nastaven chybně. Bude nutné dát radiobudík do opravy?

Pokud máte aktivovanou synchronizaci času z RDS, hodiny a datum se nastavují při každém zapnutí rádia podle RDS dat vysílaných právě naladěnou rozhlasovou stanicí. Tyto údaje bývají u některých stanic bohužel nepřesné, některé programy je nevysílají vůbec. Nejedná se tedy o vadu budíku, ale o chybu v RDS datech příslušné rozhlasové stanice. Nejjednodušším řešením je nastavit čas na budíku ručně nebo nechat proběhnout synchronizaci od stanice, která vysílá čas RDS správně (např. ČR1), a následně automatickou synchronizaci vypnout („CT OFF“). Hodiny pak budou řízeny kmitočtem elektrické sítě, což obvykle plně vyhovuje.

Proč se v přenosném rozhlasovém přijímači s digitálním tunerem nebo CD přehrávači poměrně rychle vybíjejí baterie?

Odběr přijímačů řízených procesorem bývá až o 100% vyšší než u jednoduchých analogových přístrojů. Je to vyváženo vyšším komfortem obsluhy (displej, paměti, hodiny).
Průměrný příkon motorů snímací jednotky současných přenosných CD přehrávačů nepřesahuje hodnotu 0.5 W. Tyto přístroje bývají obvykle vybaveny funkcí „Anti-shock“ (DAS) s vyrovnávací pamětí, která (pokud je v činnosti) zvyšuje příkon o dalších asi 0.15 W. Při běžném provozu nepřesáhne celkový příkon přehrávače 0.8 W (!), což však při napájecím napětí 3 V představuje odběr až 250 mA. Tento proud může při vyhledávání skladeb, vyšší hlasitosti nebo mechanických otřesech stoupnout až na dvojnásobek. Pokud mají běžné tužkové baterie (LR6/AM3/E91/AA) kapacitu například 1000 mAh, může k jejich vybití dojít již za 4 hodiny. Údaj o maximální hrací době uváděný v technických parametrech výrobku platí pro ideální podmínky, tj. přehrávání v klidu (vodorovná poloha), bez vyhledávání a přídavných funkcí (DAS, UBS…), s nulovou hlasitostí a při napájení bateriemi „Long Life“ s kapacitou až 2000 mAh.
Vybíjení baterií je vzhledem k jejich ceně pochopitelně nepříjemným jevem, který však nelze žádným servisním zásahem změnit. Pro snížení provozních nákladů proto v každém případě doporučujeme používat dobíjecí akumulátory (NiCd, NiMH).