• Opravy profesionální zvukové a studiové techniky, hudebních aparatur a elektronických hudebních nástrojů
  • Analýzy závad, hromadné úpravy a upgrade firmware pro výrobce a importéry
  • Servis a prodej skupinových přijímačů GSS Grundig Systems
  • Překlady návodů k obsluze, textů OSD, servisní dokumentace a technických informací
  • Specializovaný servis spotřební elektroniky a domácích elektrospotřebičů Grundig, Yamaha, Hitachi, Telefunken, ECG a GSS
  • Technická školení pracovníků servisních a prodejních organizací
  • Servisní zastoupení a celostátní servisní síť Grundig, Yamaha, Hitachi, Telefunken a ECG
  • Prodej výrobků spotřební elektroniky, domácích elektrospotřebičů, originálních dálkových ovladačů, náhradních dílů a příslušenství
  • Funkční a provozní testy výrobků před jejich uvedením na trh, lokalizace firmware

Technická podpora

Co je to firmware?

Stejně jako moderní telefony, fotoaparáty, pračky nebo automobily obsahuje většina současných výrobků spotřební elektroniky nějaký procesor a k němu příslušné programové vybavení, tzv. firmware. Zákaznické obvody s jednoúčelovým programem napevno nahraným v paměti ROM byly nahrazeny chipsety, které podporují obecně rozšířené programovací jazyky (Java, C++), někdy i operační systémy (Android). Potřebný software je uložen pamětech FLASH nebo EPROM, které lze přepisovat a tedy i aktualizovat. Touto koncepcí se dnešní výrobky spotřební elektroniky podobají počítačům, tabletům nebo chytrým telefonům, u kterých jsme si již zvykli, že se stále něco instaluje, aktualizuje, upgraduje. Velmi často se proto setkáváme s žádostmi zákazníků o nový firmware, kterým by chtěli vylepšit vlastnosti a funkce svého přístroje.

Co lze od aktualizace firmwaru očekávat a co ne?

Na rozdíl od světa počítačů jsou funkce výrobků spotřební elektroniky velmi těsně svázány s použitým hardware. Není tedy možné aktualizací firmwaru doplnit něco, co součástky použité v přístroji neumějí. Neočekávejte proto, že by nahráním nového firmwaru přibyly například nové kodeky pro přehrávání multimediálních souborů nebo nějaká nová norma, kterou přijímač dosud neuměl. Nový firmware obvykle řeší pouze softwarové chyby, které se u výrobku projevily, a po ukončení prodeje se firmware většinou dále již nevyvíjí. Dobrá rada: Pokud výrobek funguje, jak má, žádný firmware neshánějte a do přístroje nenahrávejte.

Kde firmware získám?

Velmi důrazně doporučujeme používat pouze oficiální firmware, který bývá ke stažení na webových stránkách výrobce nebo importéra příslušného zařízení - viz například odkazy níže. U výrobků připojených k internetu (např. Smart televizory, AV receivery), lze aktualizace firmwaru provádět přímo ze serveru výrobce.

» Download firmwaru k výrobkům značky Yamaha na stránkách výrobce

» Download firmwaru k výrobkům značky ECG na stránkách výrobce

Jak je to se zárukou?

Firmware z neoficiálních zdrojů, jeho modifikace nebo nesprávně provedená instalace mohou způsobit chybnou funkci výrobku nebo jej zcela vyřadit z provozu. Takový neautorizovaný zásah ruší nárok na záruku a výrobce, dovozce ani prodávající nenesou žádnou odpovědnost za takto vzniklé vady. Náklady na opravu jsou pak servisem účtovány k tíží zákazníka, i kdyby ke vzniku závady došlo v záruční době. Nárok na bezplatnou aktualizaci firmwaru v rámci záruky vzniká pouze v případě, kdy nová verze odstraňuje nějakou závadu.

Ilustrační obrázek upgrade firmwaru

Nesprávně provedená aktualizace firmwaru může způsobit chybnou funkci výrobku nebo jej zcela vyřadit z provozu. V takovém případě se obraťte na autorizovaný servis, který Vám obvykle dokáže pomoci.